Instytut energetyki odnawailnej

Menu Główne

Newsletter


Ankieta

Oceń funkcjonalność programu kolektorek
 

Baza danych kolektorów

   

                  Już w sklepie!

Raport i baza urządzeń

          

                    Już w sklepie!

Studia podyplomowe OZE

Nowy rodzaj przewodów słonecznych

Dotychczas do montażu tradycyjnych połączeń instalacji rurowej oraz solarnej trzeba było stosować specjalne zaciski - w przypadku nowej generacji połączeń wystarczają zwykłe wkręty i gwoździe. Instalatorzy oszczędzają czas i pieniądze. Do połączenia przewodów z kolektorem i zestawem pompowym potrzebne są tylko złączki zaciskowe!

Jakość i wydajność termicznej instalacji solarnej zależy nie tylko od kolektora, ale znaczenie ma również sprawność pracujących w dużym reżimie przewodów solarnych. Płyn przewodzący (zwykle glikol) przy dużym nasłonecznieniu rozgrzewa się do ponad 150oC, a w mroźne noce temperatura może spaść poniżej -30oC. Dlatego bardzo ważna, również ze względów bezpieczeństwa, jest skuteczna izolacja rur.

Na świecie od ponad 60 lat do izolacji termicznej stosowana jest osłona wytwarzana na bazie kauczuku i właśnie takie przewody znalazły również zastosowanie przy pozyskiwaniu energii słonecznej do ogrzewania wody.

W tym roku trafia na rynek nowa generacja przewodów solarnych Bi Solar Evertec, która wykorzystuje nanotechnologię, stosowaną m.in. przez NASA.

Użycie w tych przewodach maty aerożelowej, zamiast tradycyjnego kauczuku, kilkukrotnie obniża przenikalność cieplną przewodów (współczynnik l=0,014) oraz powoduje, że izolacja jest 4-krotnie cieńsza od tradycyjnej! Przy tym jest skuteczna w zakresie temperatur od -200 do + 200oC.

Ponadto, jak wiadomo, guma z czasem „parcieje”, czyli zwykle po kilku latach trzeba dokonać wymiany rur. To poważny koszt dla inwestora i niedogodności remontu w domu. Poza tym trudno ocenić moment, kiedy trzeba dokonać wymiany. Mata aerożelowa nie traci swoich właściwości niezależnie od upływającego czasu, czyli Bi Solar Evertec oznacza „raz, a dobrze”.

Do tej pory nie znaleziono sposobu skutecznej ochrony izolacji przed gryzoniami i ptakami. Na rynku dostępne są przewody, pokryte dodatkowo specjalną siatką, która ogranicza tylko skutki działania szkodników. W skrajnych sytuacjach jedynym w 100% skutecznym zabezpieczeniem był pancerz aluminiowy.

Nowe przewody, dzięki zastosowaniu osłony PCV, wzmocnionego tytanem, gwarantują pełną ochronę przed gryzoniami i ptakami bez dodatkowych kosztów. Zastosowanie nanotechnologii w przewodach solarnych znacznie ułatwia pracę instalatorom.

Dotychczas do montażu tradycyjnych połączeń trzeba było stosować specjalne zaciski - w przypadku nowej generacji połączeń wystarczają zwykłe wkręty i gwoździe. Instalatorzy oszczędzają czas i pieniądze. Do połączenia przewodów z kolektorem i zestawem pompowym potrzebne są tylko złączki zaciskowe!

Warto dodać, że wykonywanie połączeń jest łatwiejsze również dlatego, że znacznie cieńsze rury są lżejsze i bardziej elastyczne. Te walory umożliwiają również montaż podpodłogowy, trudny do wykonania przy zastosowaniu grubej izolacji kauczukowej.

Jeśli mówimy o oszczędnościach uzyskiwanych dzięki zastosowaniu nanotechnologicznych przewodów Bi Solar Evertec, należy wspomnieć jeszcze o magazynowaniu i transporcie. Ponad 35% mniejsza kubatura w porównaniu z tradycyjnymi przewodami racjonalizuje koszty logistyczne.

Warto przy okazji dodać, że mata aerożelowa, wynaleziona w USA, składa się w 90% z powietrza. Wytwarzana w jedynej na świecie fabryce w Aspen (USA) wykorzystywana jest m.in. do izolacji termicznej poszycia promów kosmicznych. Technologia zastosowania maty w przewodach Bi Solar Evertec została w Europie opatentowana, co czyni produkt absolutnie innowacyjnym i jednocześnie jedynym takim na rynku.

Na koniec jeszcze dobra wiadomość dla estetów: można wybrać kolor przewodów, tak żeby np. dopasować go do koloru pokrycia dachu. Myślę, że może być to nokautujący cios dla tradycyjnych przewodów, spośród których, jak kiedyś u Forda, można wybierać dowolny kolor, pod warunkiem, że jest to... kolor czarny.

Dariusz Ziemski

Evertec

 

Logowanie

 

  Panel Producenta

logowanie do panelu producenta

 Baza sprzętu solarnego - online

Zobacz jak prostym i wygodnym narzędziem promocji sprzętu solarnego jest Panel Producenta  

Demo panelu producenta 

Panel producenta demo

  

       Dodaj inwestycję OZE do mapy!

         Kontakt: repowermap@ieo.pl

odwiedziło nas

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
Ankieta użytkownika