Instytut energetyki odnawailnej

Menu Główne

Newsletter


Ankieta

Oceń funkcjonalność programu kolektorek
 

Baza danych kolektorów

   

                  Już w sklepie!

Raport i baza urządzeń

          

                    Już w sklepie!

Studia podyplomowe OZE

Opłacalność kolektorów słonecznych

 

Program Kolektorek jak mało która tego typu aplikacja pozwala dokonywać podstawowych obliczeń ekonomicznych ważnych z punktu widzenia klienta dając odpowiedz na najważniejsze pytanie w obecnym czasie. Czy montaż kolektorów słonecznych jest opłacalny?  Czy oszczędności wynikające ze zmniejszonego zużycia energii pokryją poniesione koszty?. Od wielu lat ceny paliw kopalnych oraz energii elektrycznej rosną a prognozy wskazują że wzrost ten będzie jeszcze szybszy. Dlatego wszelkie kalkulacje zwrotu nakładów inwestycyjnych poniesionych na odnawialne źródła energii jeżeli mają być obiektywne muszą uwzględniać ten wzrost. W innym wypadku  nastąpi sztuczne zaniżanie opłacalności inwestycji.

Prześledźmy wyniki symulacji czasu zwrotu nakładów poniesionych na typową instalację solarną dla 4 osób której koszt wynosi 11 000 zł 

Obliczenia zostaną przeprowadzone w programie  kolektorek 2.0  dla energii elektrycznej, gazu, węgla kamiennego przy założeniu 12% wzrostu cen rocznie oraz bez wzrostu cen 

 

Mimo że wydaje nam się, że kilku czy kilkunastu procentowy wzrost cen energii niewiele wpływa na czas zwrotu inwestycji rzeczywistość jest inna.


 

opłacalność inslalacji kolektorów

 

 

opłacalność inslalacji kolektorów

 

W przypadku ogrzewania CWU prądem i bez zakładanie wzrostu ceny energii elektrycznej okres zwrotu kolektorów wynosił będzie 12 lat natomiast 12% -towy wzrosty ceny skraca ten okras do 8lat

  

 

 

opłacalność kolektorów słonecznych

 

 

 
opłacalność inslalacji solarnej


Jeszcze większą różnicę uzyskamy w przypadku bardzo popularnego w Polsce gazu. Ta sam instalacja przy założeniu że cena gazu nie ulegnie zmianie będzie zwracać się  22lata po założeniu wzrostu cen 12% czas ten skraca się aż do niespełna 12lat.


 

 

 

opłacalność kolektorów słonecznych

 

 

opłacalność kolektorów słonecznych

 

 

Wiele osób jest przekonanych że w przypadku stosowania węgla kamiennego instalowanie kolektorów słonecznych zupełnie niema sensu. Założenie to byłoby słuszne  gdy cena węgla nie ulegałaby dużym wzrostom. Przy obecnej cenie ok 600zł/tona realny okres zwrotu dla naszej instalacji to aż 42 lata i jeżeli byłby to rzeczywisty wynik to inwestycja nie miałaby ekonomicznego uzasadnienia.

Stara Unia europejska już dawno rozpoczęła odchodzenie od węgla z uwagi na jego wybitnie negatywny wpływ na środowisko. Należy się spodziewać że ten trend nieuchronnie dojdzie i do nas.  W niedalekiej przyszłości oprócz naturalnego wzrostu ceny węgla powinniśmy się spodziewać różnych opłat ekologicznych i innych restrykcji nałożonych na ogrzewanie węglem kamiennym.

Już teraz producenci węgla (spółki węglowe) mówią o ponad 15% rocznym wzroście cen węgla na polskim rynku. W związku z tym załóżmy jak poprzednio 12% wzrost cen  rocznie i okres zwrotu spadnie z 41 do 15 lat!!

Przykład ten pokazuje najlepiej że opłacalność kolektorów słonecznych będzie coraz większa wraz ze wzrostem cen nośników energii. Poprzez zakładanie w obliczeniach wzrostu cen paliw kopalnych możemy obliczyć rzeczywisty okres zwrotu inwestycji w instalację słoneczną. Inwestycja w odnawialne źródła energii jest inwestycją w przyszłość która z biegiem czasu jedynie zyskuje na wartości. 

 

 

 


opracował

Bogdan Szymański

kolektorek.pl

 

Logowanie

 

  Panel Producenta

logowanie do panelu producenta

 Baza sprzętu solarnego - online

Zobacz jak prostym i wygodnym narzędziem promocji sprzętu solarnego jest Panel Producenta  

Demo panelu producenta 

Panel producenta demo

  

       Dodaj inwestycję OZE do mapy!

         Kontakt: repowermap@ieo.pl

odwiedziło nas

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
Ankieta użytkownika