Newsletter
Ankieta
Autoproducent – przedsiębiorca, który dzięki produkcji energii z OZE, znalazł sposób na obniżenie wysokich rachunków za energię elektryczną |
Przed najwyższymi cenami prądu w Polsce chronieni są: 1) odbiorcy wrażliwi korzystający z dodatków mieszkaniowych, 2) taryfowane gospodarstwa domowe oraz 3) największe firmy zwane odbiorcami przemysłowymi, zużywające powyżej 100 GWh energii. Prawo i reguły rynku powoduje, że najmniej za energię płacą duże firmy. Kto zatem jest wyjęty spod ochrony prawnej i politycznej, i płaci najwięcej?
- Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolnicy przyłączeni do sieci niskiego napięcia i korzystające z taryf grupy „C” obecnie biorą na siebie ciężar dofinansowania całej energetyki. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, statystycznie największe koszty energii elektrycznej ponoszą małe i średnie przedsiębiorstwa – 585 zł/MWh, podczas gdy duże firmy płacą za energię blisko dwukrotnie mniej – 275 zł/MWh, ponadto prawie połowę wysokości tych opłat stanowią koszty dystrybucji.
![]() ![]() Każda firma produkcyjna lub usługowa (np. sklep) oraz rolnik może skorzystać na inwestycji w OZE. Przykład branż w jakich w szczególności z uwagi na wysoki koszt oraz energii w kosztach produkcji przedsiębiorstw warto instalować OZE:
Opłacalność mikroinstalacji OZE w przedsiębiorstwach trzeba określać indywidualnie, ale dziesiątki analiz wykonane przez IEO dla MŚP i rolników oraz ankiet z firm, które już zainwestowały w OZE pozwalają na podanie przykładu referencyjnego:
Założenia (parametry średnie):
Rekomendacje: Zastosowanie mikroinstalacji np. fotowoltaicznej w przedsiębiorstwie wobec wysokich kosztów energii sieciowej i korzystnych zapisów ustawy OZE dotyczących rozliczania produkowanej energii w tych instalacjach jest opłacalne ekonomicznie – okres zwrotu wynosi ok. 13 lat. Na wzrost opłacalności inwestycji korzystnie wpływa większe bezpośrednie zużycie wyprodukowanej energii na potrzeby własne (autokonsumpcja) lub nawet całkowite jej wykorzystanie. Ponadto skorzystanie z przepisów dotyczących mikroinstalacji znacznie upraszcza proces inwestycyjny (brak koncesji, opłat przyłączeniowych, pozwolenia na budowę). Poza korzyściami ekonomicznymi własna instalacja PV pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawę ekologicznego i społecznego wizerunku firmy, co ma coraz bardziej istotne znaczenie w kontekście konkurencyjności i eksportu. Jednakże, należy dodać, że wyniki opłacalności zakupu instalacji OZE mogą się różnić w zależności od taryfy energetycznej z jakiej korzysta przedsiębiorca, mocy instalacji OZE oraz poziomu autokonsumpcji energii z OZE.
Słowniczek: *Autoproducent (wg IEO) - przedsiębiorstwo - odbiorca końcowy, który znaczącą część zużywanej na własne potrzeby energii elektrycznej produkuje we własnych źródłach, najczęściej OZE i jako producent energii nie musi ponosić pełnych kosztów utrzymania systemu energetycznego1. 1W myśl powyższej definicji Autoproducent wykorzystujący wyłącznie energię z OZE jest w praktyce „prosumentem biznesowym”. W odróżnieniu jednak od prosumenta niebiznesowego (nieprowadzącego działalności gospodarczej) zdefiniowanego w ustawie o OZE, który nie tylko nie zarabia, ale - przy korzystaniu z przypisanych mu prawem „opustów” przy oddawaniu nadwyżek energii do sieci - zazwyczaj dopłaca do inwestycji. |
odwiedziło nas






